اولین دوره مسابقات موت کورت حقوق کیفری با استقبال دانشجویان در دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود برگزار شد.

ShrinkedIMG_0100.jpg

به همت باشگاه پژوهشگران و نخبگان و گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود اولین دوره مسابقات موت کورت حقوق کیفری با استقبال دانشجویان برگزار شد.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود گفت: موت کورت حقوق کیفری، مسابقه شبیه سازی دادرسی است که به منظور ترویج و گسترش مطالعات حقوق کیفری با تأکید بر حقوق مجازات اسلامی، به صورت رایگان و صرفا در جهت نیازسنجی؛ با همکاری اساتید و دانشجویان حقوق این واحد برای اولین بار در این واحد دانشگاهی برگزار گردید.

نسرین صالحی خاطر نشان کرد که با برگزاری این مسابقات می­توان با ایجاد یک فضای آموزشی عملی، به شبیه سازی دادگاه‌های کیفری اقدام نمود به نحوی که شرکت کنندگان بتوانند با تمرین عملی دفاع شفاهی در دادگاه، خود را برای قرار گرفتن در مقام وکیل یا دادستان در چنین محاکمی در آینده مهیا نمایند. این مسابقه شامل دو مرحله به شکل لایحه نویسی و دفاع شفاهی بوده که در آن تیم‌ها ملزم به تهیه لوایح خود برای دو نقش پرونده یعنی شاکی و متهم می باشند.

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود در مورد چگونگی ارزشیابی و امتیاز دهی به تیم های شرکت کننده ابراز کرد: هیئت داوری که متشکل از اساتید برجسته و وکلای با تجربه گروه حقوق واحد بودند، با عنایت به «اصول راهنمای شیوه داوری در مسابقات موت کورت» که قبلا در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفته بود براساس معیارهایی چون: نحوه پوشش، هماهنگی و همکاری گروهی و رعایت ادب در مقابل داوران و تیم مقابل، مدیریت زمان، تسلط به قوانین، استدلال همراه با پشتوانه حقوقی و استفاده مناسب از استدلال‌های طرف مقابل در جهت تقویت موضع خود؛ شرکت کنندگان را ارزیابی نمودند و در انتها جوایزی به نفرات برگزیده اهداء گردید.

عضو هیات علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود در خصوص برگزاری این مسابقات گفت: موت کورت حقوق کیفری، مسابقه شبیه سازی دادرسی است که در زمینه حقوق کیفری به صورت رایگان و صرفا در جهت نیازسنجی برای اولین بار در اردیبهشت ماه امسال برگزار شد و مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت.

عسل عظیمیان هم در مورد هدف برگزاری این مسابقات اینگونه ابراز کرد:«این مسابقات به منظور ترویج و گسترش مطالعات حقوق با تأکید بر حقوق مجازات اسلامی برگزار می‌شود. علاوه بر این، با برگزاری موت کورت در نظر داریم تا با ایجاد یک فضای آموزشی عملی، به شبیه سازی دادگاه‌های کیفری اقدام کنیم به نحوی که شرکت کنندگان بتوانند با تمرین عملی دفاع شفاهی در دادگاه، خود را برای قرار گرفتن در مقام وکیل یا دادستان در چنین محاکمی در آینده مهیا نمایند. همچنین با عنایت به نابرابری آموزشی در کشور ایران به خصوص در زمینه موت کورت، برگزاری چنین مسابقاتی زمینه معرفی و آموزش موت کورت به دانشجویان دانشگاه‌های دور از مرکز را فراهم می آورد تا با شکوفا شدن استعداد این دانشجویان، زمینه حضور آنان در مسابقات بین‌المللی فراهم آید.

مسابقه شامل دو مرحله به شکل لایحه نویسی و دفاع شفاهی است و تیم‌ها ملزم بوده‌اند لوایح خود را برای دو نقش پرونده یعنی شاکی و متهم تهیه نمایند. پرونده موت کورت، پرونده‌ای فرضی یا واقعی است که با تأکید بر مباحث حقوقی طراحی می شود. تیم ها ظرف یک هفنه از انتشار پرونده فرصت مطالعه و تقاضای شفاف سازی نسبت به پرونده را داشته و پس ازآن ظرف یکماه اقدام به تدوین لوایح خود وتقدیم آن ها می نمایند. با تاسی از دادرسی های واقعی تیم ها اجازه استفاده از تجهیزات الکترونیکی را در طی مسابقات نداشته و هرگونه فیلم برداری ضبط صدا از سوی حضار ممنوع خواهد بود.

هیئت داوری که متشکل از اساتید و وکلای با تجربه خواهد بود با عنایت به «اصول راهنمای شیوه داوری در مسابقات موت کورت» که قبلا در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفته است براساس معیارهایی چون: نحوه پوشش، هماهنگی و همکاری گروهی و رعایت ادب در مقابل داوران و تیم مقابل، مدیریت زمان، تسلط به قوانین، استدلال همراه با پشتوانه حقوقی، استفاده مناسب از استدلال‌های طرف مقابل در جهت تقویت موضع خود و... به شرکت کننده امتیاز داده می دهند.

لینک خبر در خبرگزاری ایسکانیوز

  • پنجشنبه 05 ارديبهشت 1398
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه